8 Ocak 2017 Pazar

Düşük Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler


Hamile bayanların en çok korktuğu şey düşük yapmak. Hamileliğin ilk 23 haftasında bebeğin kaybedilme olayı düşük olarak adlandırılır. Ve her 5 kadından biri yani %20 oranla düşük riski yapma ihtimaline sahip. Fakat düşük yapan bayanlar hemen umutsuzluğa kapılmamalı çünkü düşükten sonra hamile kalan birinin sağlıklı bir hamilelik geçirme olasılığı çok daha yüksek. Düşüğün pek çok sebebi olabilir fakat en sıklıkla karşılaşılan nedeni, kromozomal problemler. Düşük yaptığınızı hissediyorsanız derhal doktorunuzu aramalı ve muayene olmalısınız.
Talihsiz bir olay yaşadınız ve düşük yaptınız. Asıl önemli olan şey düşük sonrası. Peki, bayanların düşük yaptıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Sizler için maddeler halinde açıklayacağım. :)

apandist

1- İlk Üç Ay İçerisinde Hamile Kalmamak
Düşük yapıldıktan sonra ilk üç ay hamile kalınmaması tavsiye edilir. Hem vücudun dinlenip kendini toparlaması için hem de rahim içinin iyice boşalması için. Bu yüzden çiftlerin korunması gerekmekte. Bu sayede yaşadığınız üzücü olayı daha iyi sindirebilir ve yeni bir güzelliğe daha umut dolu yaklaşabilirsiniz. :)
2- Sağlıklı Beslenme
Düşük sonrası sağlıklı beslenme çok önemli. Özellikle bir daha hamile kalmayı planlıyorsanız, hamileliğiniz için yediğinize içtiğinize çok önem göstermelisiniz. Daha çok meyve, sebze, süt ürünleri tüketilmeli, sigaradan uzak durmalı ve düzenli egzersiz yapılmalıdır. Ayrıca hamile kalmayı planlayanlar, bir an önce folik asit içmeye başlamalı. Folik asit içerek, bebeğinizin sakat doğma olasılığını en aza indirebilirsiniz.
3- Psikolojik Destek
Düşük yapan bir bayanın belki de en çok ihtiyacı olan şey psikolojik destek. Düşük yapan bayanların çoğu kendisini suçlamakta ve yapmadıkları şeyler için pişmanlık duymaktadır. Bu sebeple oldukça derin sıkıntılar yaşayabilir ve bu durum çevresindekileri de etkileyebilir. Yaşadığı bu kayıp, anne adayına hayal kırıklığı yaşatmakta ve şok, kızgınlık, üzüntü gibi pek çok duyguyu bir arada yaşar. Bu duygulardan bir an önce kurtulmak için, ister sevdiklerinizden ister bir uzmandan psikolojik destek alınması şart. Böylece geleceğe daha umutla bakılabilir ve yeni ufuklara yelken açılabilir. :)
4- Enfeksiyon Kapmamak
Düşük yapıktan sonra dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri de enfeksiyon kapmamak! Düşük yaptıktan sonra var olan kanamayı durdurmak için tampon kullanmak çok ama çok yanlış! Tampon kullanmak enfeksiyon riskini arttırmakta. Bunun yerine hasta bezi veya az kanama var ise ped kullanımı tercih edilmelidir. Enfeksiyon kapmadan geçirilen düşük, bir sonraki hamileliği de olumlu yönde etkilemektedir.
5- Bol Sıvı Alımı
Düşük yaptıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler arasında bol miktarda su tüketimi yer almakta. Eğer çok kanamanız olduysa kan kaybını takviye amaçlı kan ilaçları da kullanmanızda fayda var.
6- Uyku ve Dinlenme
Düşük sonrasında yapılacak en iyi şey dinlenme. Kendinizi bu dönemde yorgun hissetmeniz çok normal. Bu sebeple olabildiğince istirahat etmeli ve düzenli şekilde uyunmalıdır. Eğer işe gidiyorsanız bir kaç gün izin alabilirsiniz.

Umarım bu yazımız faydalı olmuştur. Herkese sağlıklı günler diliyorum! :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder